Helyzet van, tagadhatatlanul. Nagyon fontos az egészségügyi ajánlások betartása és a pánik megelőzése tudatossággal, fokozott odafigyeléssel a környezetünkre és önmagunkra egyaránt. Ugyanakkor ez az állapot a fertőzéstől való félelmen túl több mindent is hoz magával, amiket esetleg most még kevésbé érzékelünk, de mint minden káosz, ez is magában rejt rengeteg kincset a nehézségek mellett, amiket érdemes számba venni.
- Újratervezés, változás, alkalmazkodás
Kényszerállapotok mindig különleges megújulást préselnek ki belőlünk, új utak, megoldások megtalálását segítik elő, és ezáltal lehetővé tesznek egy magasabb szintű, átgondoltabb, átstruktúrált rend létrejöttét. Ez az „új rend” immáron nagyobb mozgásteret, több szabadságot és nagyobb elégedettséget hordozhat magában, amennyiben megoldásfókuszban tudunk maradni és nem hagyjuk eluralkodni a pánikhelyzetet. Pánikból ugyanis képtelenség jó döntéseket hozni.
Amikor újratervezünk, akkor végigvesszük a dolgainkat A-Z-ig, átértékeljük mindazt, amink van, megnézzük, hol tartunk és mi volt az eredeti cél és hogy vajon jó úton haladunk-e vagy sem. Egy ilyen világszintű válságállapot nem csak a közvetlen, mindennapos teendőink felülbírálásához vezethet, hanem eljuttathat akár az egész életünk átértékeléséhez is. Oktatási és céges szinten meghonosíthat olyan új működési elveket, amiket eddig lehetetlennek hittünk.
- Erőforrások felértékelődése
Amikor krízishelyzetben vagyunk és számba vesszük a dolgainkat, megvizsgáljuk, milyen eszközök állnak rendelkezésünkre, akkor sokkal alaposabban, mélyebben szemügyre vesszük mindazt, amivel rendelkezünk és olyan dolgoknak is értelmet adhatunk, olyanban is megláthatjuk, hogy mire lehet alkalmas, milyen értéket képvisel, amire egy átlagos élethelyzetben csak legyintettünk volna. Ezt a felértékelődést a legerőteljesebben pont egy ilyen időszak tudja kihozni belőlünk, és igaz ez kisebb, egyéni krízisekre is. Megtanuljuk megbecsülni mindazt, ami körülvesz minket és erőt meríteni belőlük. Nő a rálátásunk önmagunkra, fejlődik az önismeretünk és kreatívabbá válik a problémamegoldásunk.
Sosem fogom elfelejteni, amikor az egyik első coaching folyamatomban vettem részt és azt a feladatot kaptam, hogy írjam össze a pozitív tulajdonságaimat. Eleinte nagyon döcögtem benne, gyorsan „elintéztem”, nehezen ment, aztán a folyamat során megtanultam meglátni, hány olyan jellemvonásom van, amiket kevésbé értékeltem, sőt, nem is tudatosítottam őket igazán, pedig hatalmas tartalékok rejlenek bennük.
- Menj együtt azzal, amire az adott helyzet kényszerít!
Nem tudunk mindent irányítani, van egy nálunk sokkal nagyobb erő, ami áthatja az egész univerzumot és bizony vannak helyzetek, amikor jobb „átengedni” magunkat ennek az erőnek és nem ellenállni. Ez a mostani ilyen. Nem teljesen és csakis ideiglenesen. Vizsgáljuk meg, mire van ráhatásunk és kizárólag azzal foglalkozzunk. Minden más energiarabló. Amire nincs, azt hagyjuk áramolni, menjünk vele együtt és azon kívül, hogy egyszer csak elmúlik, megnyerjük vele azt a pozitív hozadékot, azt a transzformatív erőt, amit magában hordoz. Most itt az ideje a lelassulásnak és a visszavonulásnak. Tanulnunk kell elengedni, megengedni, beengedni.
- Összefogás, közösségépítés, egymás támogatása
Azok számára, akik bezártak vagy home office-oznak,megspórolják a tömegközlekedést, több időt tudnak a szeretteikkel tölteni és rájuk figyelni. Többször megkérdezzük, érdeklődünk egymás felől, szorosabbá válhatnak a családi és baráti kapcsolataink. Elmaradt, régóta halogatott tennivalók folytatására, befejezésére is remek ez az időszak, de akár konfliktusok tisztázására is alkalmasak lehetnek ezek a napok. Amit eddig görgettünk magunk előtt, most helyet kaphat az életünkben. Ne a korlátozásokon sopánkodjunk, hanem használjuk ki a felszabadult időt!
A másik, amit szerettem volna kiemelni, hogy az utóbbi időszak legnagyobb összefogása figyelhető meg, akár ismeretlenül is felajánlásokat tesznek, lelki és szellemi támogatások, régi ismerősök kerülnek elő, informáljuk egymást, hogy mindenki fel tudjon készülni. Nagyon erős közösségépítő hatása van a koronavírusnak, „hirtelen” mindenki egyenlő lesz a másikkal, és rájövünk, hogy nem vagyunk egyedül, sőt, több emberre számíthatunk, mint eredetileg gondoltuk. Remélem, ez a hozzáállás a későbbiekben is megmarad.
- Egészségvédelem
Kiemelt szerepet kap az egészség védelme. Pozitívum, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy mennyire fontos, hogy ellenállóak legyünk, az viszont szomorú, hogy csak ilyenkor válik égetővé ez a kérdés és máskor hagyjuk lazán elhanyagolni az egészségünket. Sajnos egy leharcolt állapotú ember nem lesz hirtelen immunis, ez idő, szisztematikusan fel kell építeni, fel kell erősíteni, ami hónapok vagy akár évek munkája is lehet. Lássuk be, hogy egyetlen egészségünk van és a fő fegyverünk a fertőzésekkel szemben az immunrendszerünk, amire bármikor szükségünk lehet. Ha lezajlik ez a jelenlegi helyzet, terjeszd ki a későbbiekre is ezt az odafigyelést, amit most tanúsítasz önmagaddal és a környezeteddel szemben és tegyél többet a testi-lelki-szellemi állapotodért!
Önmagadba fektetni mindig megtérül!
Vigyázz magadra, vigyázzunk egymásra!
Szeretettel:
Hary Judit